Bulletproof (Kurşun Geçirmez) Kahve Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bulletproof (Kurşun Geçirmez) Kahve Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

İçerisine yağ eklenerek hazırlanan bulletproof (kurşun geçirmez) kahveyi ilk kez duyanlar şaşırıyor, deneyenler ise bir daha vazgeçemiyor. Peki, bu kahve çeşidini diğerlerinden farklı kılan özellikleri sizce ne olabilir? Haydi, hep birlikte inceleyelim!

Güne kahveyle başlayanlar bilir, onun verdiği dinçlik hissini hızlı ve keyifli bir şekilde sağlayabilen çok az şey vardır. Peki, siz de güne sert kahve çeşitleriyle başlayıp üstüne bir kahvaltı edemeyenlerden misiniz? Ya da hedefe yönelik beslenme rutininiz için aynı anda pek çok ihtiyacınızı karşılayabilecek bir alternatif mi arıyorsunuz? Öyleyse sıkı durun! Bulletproof (kurşun geçirmez) kahvenin içeriğini ve tüketim amaçlarını öğrenince, tam da aradığınız pratik tarifi bulduğunuzu fark edeceksiniz!

1. Bulletproof Ne Demektir? Sözlük Anlamı Nedir?

Bulletproof, İngilizce bir bitişik kelime olarak “kurşun geçirmez” anlamına geliyor. Tamlamanın öğelerini oluşturan bullet kelimesi “kurşun” sözcüğünü karşılarken, tek başına kullanıldığında “kanıt” sözcüğünü ifade eden proof ise kelimelere eklendiğinde “(…) geçirmez/dayanıklı” şeklinde anlam kazanıyor.

2. Bulletproof (Kurşun Geçirmez) Kahve Nedir?

Bulletproof (kurşun geçirmez) kahve, içerisine tereyağı ve Hindistan cevizi yağı ilave edilerek yapılan yüksek besin değerine sahip bir kahve çeşidini oluşturuyor. Amerikalı yazar ve girişimci David Asprey’in geliştirdiği bu kahve türü, dinçlik hissini ve konsantrasyonu desteklemeyi vadediyor.

Bu sıra dışı kahve türünün hikayesi ise Tibetlilerin geleneksel bir çay tarifine dayanıyor. Asprey’in Tibet seyahati sırasında yaptığı gözlemlere göre; bölgenin yerlileri, birden fazla besin ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmek için bir çeşit yağlı çay tüketiyor. Bunun nedenini araştıran Asprey, benzer bir kahve tarifi oluşturarak “Bulletproof” adıyla kahveseverlere sunuyor. Asprey’in ayrıca, ürün gamında bu kahvenin de bulunduğu aynı adlı bir şirketi de bulunuyor.

3. Bulletproof (Kurşun Geçirmez) Kahve Nerede Satılır?