KİNOA

Pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Yıkanmış kinoayı süzdükten sonra tencereye koyun sonra sıcak su ekleyip kaynatın, hemen ardından kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olarak pişirin. 15 dakika gibi kısa bir sürede pişecektir. Pişirirken bir bardak kinoa için 1.5-2 bardak su yeterlidir. Piştikten sonra ağzı kaplı halde 15 dk. karıştırmadan bekletin. Böylece tercih edilen patlamış mısır görünümlü kinoayı hazırlamış olursunuz. Kinoanız artık hazır.

Eğer pişen kinoanın fazla suyu kalmışsa süzün ve öyle bekletin. Kinoanın fındığımsı bir aromaya sahip olması için, sudan geçirip süzün ve ardından çok az sıvı yağda, kısık ateşte rengi sararana (5-6 dk) kadar kavurun. Kinoanız artık hazır.

gluten-icermez
koruyucu-icermez
yuksek-protein
yuksek-vitamin
yuksek-lif
gluten-icermez
yuksek-protein
yuksek-lif
koruyucu-icermez
yuksek-vitamin
Layer 29

Kinoa Salatası

Pişirmeden önce kinoayı su ile yıkayın. Süzülmüş kinoayı tencereye koyduktan sonra sıcak su ekleyip kaynatın, hemen ardından kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olarak pişirin. 15 dakika gibi kısa bir sürede pişecektir. Pişirirken bir bardak kinoa için 1.5-2 bardak su yeterlidir. Piştikten sonra ağzı kapalı halde 15-20 dk. karıştırmadan bekletin. Böylece tercih edilen patlamış mısır görünümlü kinoayı elde etmiş olursunuz.

Eğer pişen kinoanın fazla suyu kalmışsa süzün ve öyle bekletin. Kinoanın daha güzel bir aromaya sahip olması için sudan geçirip süzün ve ardından çok az sıvı yağda kısık ateşte rengi sararana (5-6 dk) kadar kavurun. Yanmaması ve yapısına zarar vermemek için dikkatli karıştırmalısınız.

Nasıl Tüketilir ?

  • Kinoayı bulgurun, pirincin, yulafın ve müslinin kullanıldığı tüm yiyeceklerde bu ürünler yerine rahatça kullanabilirsiniz.
  • Sabah kahvaltılarında gevrek, yulaf ve müsli ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Pilav, mercimek köftesi ve kısır yapımında pirinç ve bulgur yerine rahatça kullanabilirsiniz.
  • Salata ve çorbalara koyabilirsiniz.
  • Kıyma ile karıştırıp doyurucu köfteler yapabilirsiniz.
  • Birbirinden lezzetli ekmekler, kekler ve kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
  • İsteğinize göre süt, yoğurt, meyve suyu, smoothie, milkshake ve protein shake gibi içecekler ile karıştırabilirsiniz.

karışık kinoa
Quinua

Tarihçesi

Kinoa tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan Güney Amerika’daki And Dağları’nda 5.000 yıl önce ilk defa İnka ve Maya Uygarlıkları tarafından yetiştirilen bir bitkidir. O dönem bölgenin yerli halkı İnka Uygarlığı’nın en önemli besin kaynağı olmuştur.

Besin değeri keşfedilince son yıllarda çok popüler olmuştur. Modern tıp kinoayı uzun ve sağlıklı yaşayanları inceleyince daha da yakından tanıdı. NASA uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kinoa kullanmış, Birleşmiş Milletler 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan etmiştir.

Diğer Ürünler

İLETİŞİM

Merkez
Göktürk Merkez Mah. Kılıncı Göl Sok. Pine Homes Sitesi D:5
Kemerburgaz / İstanbul

 

Dağıtım Adresi
Giyimkent Sitesi Ticaret Caddesi No:99/A
Esenler / İstanbul

 

Telefon : +90 212 999 58 80
info@dogavera.com.tr