TEFF

O dünyadaki en küçük tahıl tanesi. Hollywood ünlülerinin gözde tahıl ürünü olan Teff Kuzey Etiyopya’da bulunan ve yılda bir kez ekilen, çok ufak taneli, yumuşak ve tatlı bir bitki.
Tadı kestaneye benzemektedir. Vegan beslenen kişilerin protein ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır.
Teff aynı kinoa gibi pişirilebilir ve kinoa kullandığınız tüm lezzetlerinize alternatif olabilir. Glüten içermemektedir, glüten hassasiyeti olan kişiler güvenle kullanabilir.
gluten-icermez
koruyucu-icermez
yuksek-protein
yuksek-vitamin
yuksek-lif
gluten-icermez
yuksek-protein
yuksek-lif
koruyucu-icermez
yuksek-vitamin
Teff Salatası

Teff Tarifi

Pişirmeden önce kinoayı alkali suda yarım saat bekleterek veya suyun altında zarar vermeden elinizle sürtüp bolca yıkamalısınız. Süzülmüş kinoayı tencereye koyduktan sonra sıcak su ekleyip kaynatın, hemen ardından kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olarak pişirin. 15 dakika gibi kısa bir sürede pişer. Pişirirken bir bardak kinoa için 1.5-2 bardak su yeterlidir. Piştikten sonra ağzı kaplı halde 15-20 dk. Karıştırmadan bekletin. Böylece tercih edilen patlamış mısır görünümlü kinoayı hazırlamış olursunuz.

Eğer pişen kinoanın fazla suyu kalmışsa süzün ve öyle bekletin. Kinoanın fındığımsı bir aromaya sahip olması için, sudan geçirip süzün ve ardından çok az sıvı yağda, kısık ateşte rengi sararana (5-6 dk) kadar kavurun. Yanmaması ve yapısına zarar vermemek için dikkatli karıştırmalısınız. İsterseniz yağlı kağıt konmuş fırın tepsisi üstüne yerleştirerek 180 ○C sıcaklıktaki fırında da kavurabilirsiniz. Fırınlanmış kinoayı öğüterek ununu elde edebilirsiniz.

Nasıl Tüketilir ?

  • Teff tohumunu kinoa gibi kullanabilirsiniz.
  • Sabah kahvaltılarinda gevrek, yulaf ve müsli ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Pilav, mercimek köftesi ve kısır yapımında pirinç ve bulgur yerine rahatça kullanabilirsiniz.
  • Salata ve çorbalara koyabilirsiniz.
  • Kıyma ile karıştırıp doyurucu köfteler yapabilirsiniz.
  • Birbirinden lezzetli ekmekler, kekler ve kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
  • isteğinize göre süt, yoğurt, meyve suyu, smoothie, milkshake ve protein shake gibi içecekler ile karıştırabilirsiniz.

teff
teff

Tarihçesi

Taf ya da khakshir olarak da bilinen teff, Kuzey Etiyopya’da bulunan ve yılda bir kez ekilen, çok ufak taneli, yumuşak ve tatlı bir bitki. Beyaz, kırmızı ve kahverengi olarak üç çeşidi bulunan teff, dünyadaki en küçük tahıl tanesi olarak da biliniyor. Tadı kestaneye benzeyen beyaz; yüksek demir içeren kırmızı ve fındık tadında kahverengi teff’in faydaları saymakla bitmiyor. En çok Etiyopya’nın dağlık kesimlerinde yetişse de Mısır, Uganda, Avustralya, Birleşik Devletler ve Kanada’da da teff üretimi yapılıyor.

Diğer Ürünler

İLETİŞİM

Merkez
Göktürk Merkez Mah. Kılıncı Göl Sok. Pine Homes Sitesi D:5
Kemerburgaz / İstanbul

 

Dağıtım Adresi
Giyimkent Sitesi Ticaret Caddesi No:99/A
Esenler / İstanbul

 

Telefon : +90 212 999 58 80
info@dogavera.com.tr