Ada Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ada Çayının Özellikleri!

Ada Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ada Çayının Özellikleri!

 

Eski çağlardan beri yemek, ilaç, kozmetik gibi pek çok farklı alanda kullanılan ada çayı; günümüzde bitki çayı denildiğinde akla ilk gelen alternatiflerden biri!

Günlük yaşamın yoğun temposunda, soğuk kış günlerinde, biraz rahatlamak istendiğinde başvurulan doğal kaynaklı seçeneklerden biri de bildiğiniz üzere bitki çayları oluyor. Bu amaçlarla tüketilen bitki çaylarından biri ise ada çayı oluyor. Ada çayı, lezzetli aromasının yanı sıra sağladığı faydalarla da en sık tercih edilen bitki çaylarının başında geliyor. Bu tercihte ada çayının sahip olduğu güçlü içerik elbette belirgin bir faktör. 

Ada çayının içeriğinde B grubu vitaminleri ile A, E ve K vitaminleri yer alıyor. Yalnızca vitaminler bakımından değil; mineraller bakımından da oldukça zengin olan ada çayında kalsiyum, manganez, demir, potasyum, bakır ve çinko gibi değerli besin öğeleri bulunuyor. Tüm bu özellikleri ile ada çayı, en faydalı tüketim sağlayan bitki çaylarından biri olarak öne çıkıyor! Peki, bu faydalar nasıl sağlanıyor dersiniz? Gelin, ada çayının faydalarına birlikte bakalım!

1. Ada Çayının 5 Faydası

Ada çayı, uykusuzluk probleminin giderilmesine yardımcı olmaktan sindirim sistemi problemlerini hafifletmeye kadar pek çok farklı alanda fayda sağlıyor. Ada çayının sahip olduğu faydalar, en genel haliyle şu şekillerde sıralanıyor:

1.1. Bağışıklık Sisteminin Normal Fonksiyonunu Korumaya Yardımcı Oluyor

Ada çayı, sahip olduğu güçlü içerik ile özellikle kış aylarında grip ve nezle gibi durumlar karşısında vücuda ihtiyaç duyduğu besin desteğini sağlamaya yardımcı oluyor. Kış hastalıklarından biri olan öksürük gibi problemlerin ise ılık bir şekilde tüketilen ada çayı ile hafifleyebildiği biliniyor.

1.2. Sindirimi Rahatlatmada Etkili Oluyor

Özellikle hazımsızlık ve şişkinlik ve benzeri problemler karşısında ada çayı, ılık tüketildiğinde mide ve bağırsakların rahatlamasında etkili olabiliyor. Bu sebeple ada çayı, sindirimi kolaylaştırması yönüyle başvurulan bitki çaylarından biri oluyor.

1.3. Ağız İçi Yaraların Hafiflemesine Yardımcı Oluyor

Ada çayı, enfeksiyonlardan kaynaklanan ağız içi yaraları ve aftların iyileştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı oluyor. Doğal bir antibiyotik olarak işlev gören ada çayı, ağız yaraları için hem çay hem de gargara olarak kullanılabiliyor.

1.4. Stres ve Kaygı Düzeylerinin Azalmasına Katkı Sağlıyor

Doğanın şefkatli elleri en çok, bitki çaylarının sakinliğe ve dinginliğe faydalı olan özellikleriyle varlığını hissettiriyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen bitki çayları arasında ada çayı da bulunuyor. Ada çayı, bu yönüyle stresten uzaklaşıp daha rahat bir ruh haline kavuşmada etkili olabiliyor. Aynı zamanda strese bağlı olarak gelişebilen mide ve bağırsak problemleri de ada çayı tüketimi ile hafifleyebiliyor. Fakat bu amaçla tüketilecek ada çayı miktarına dikkat edilmesi gerekiyor.

1.5. Kadınlar için Özel Bir Bitki Çayı Oluyor

Ada çayı, kadınların özel günlerinde ve menopoz sonrasında karşılaştıkları sıcak basması/aşırı terleme gibi durumlarda başvuruldukları bitki çaylarından biri oluyor. Bu dönemlerde yaşanan adet ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan ada çayı, bu sebeple kadınlar için özel bir bitki çayı olmayı başarıyor.

Ada çayının tüm bu özellikleri sizi şaşırtmaya yetti mi? Cevabınız evetse, sizi GDO’suz tohumlarla tamamen doğal koşullarda yetiştirilen ve hiçbir katkı maddesi içermeyen Wefood Organik Ada Çayı ile tanıştıralım! Mevsiminde toplanan ada çayı bitkilerini, son derece hijyenik ve doğal koşullarla sofranıza kavuşturan Wefood Organik Ada Çayını hemen keşfetmeye ne dersiniz? 

Bu sayfada verilen bilgiler herhangi bir tıbbi uyarı veya öneri niteliği taşımamaktadır. Ihlamur çayı tüketmeden önce doğru bilgi ve tüketim şekli için mutlaka hekiminize danışmalısınız.

 

Kaynakça:

1. Medical News Today - Everything you need to know about sage

2. WebMD -  Health Benefits of Sage

3. MedIndia - Benefits of Sage Leaves

Etiketler: Ada Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ada Çayının Özellikleri!
Mart 28, 2022
Listeye dön