Dut Pekmezi ve Soğuk Sıkım Dut Özü Arasındaki Fark Nedir?

Dut Pekmezi ve Soğuk Sıkım Dut Özü Arasındaki Fark Nedir?

 

Dut pekmezi faydaları ile her ne kadar güçlü bir doğal takviye olsa da yapım aşamasında uzun süre kaynatılmasından dolayı, meyvenin kendisine nazaran oldukça düşük bir besin değeri taşıyor. Peki, soğuk sıkım dut özünün bu konuda farklılaşan yönleri sizce neler olabilir?

Zengin bir bitkisel çeşitliliğe ve mutfak kültürüne sahip olan Anadolu, fayda bakımından birbirinden etkili geleneksel reçetelere de ev sahipliği yapıyor. Yoğun lezzetleri ve çok amaçlı kullanım avantajlarıyla pekmez çeşitleri de bunlar arasında yer alıyor. Mevsiminde toplanan meyvelerin yıl boyu tüketilebilmesi amacıyla yapılan pekmezler, aynı zamanda konsantre yapılarıyla oldukça verimli bir tüketim sağlıyor. Dut pekmezi ise bu geleneksel lezzetlerin en sevilen örneklerinden birini oluşturuyor. Peki, son zamanlarda sıkça karşılaştığınız soğuk sıkım dut özünün, pekmeze kıyasla ne gibi özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Haydi, öğrenmek için en başından başlayalım!

 

1. Dut Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Dut, ağaçta yetişen ve farklı renklere sahip olabilen küçük taneli bir meyve çeşidini oluşturuyor. Ilıman iklim seven bu meyve, dünya genelinde orta ve tropik kuşakta bulunan birçok ülkede görülebiliyor. Çoğu bölge bazında adlandırılarak kayıt altına alınmış 200’den fazla dut türü bulunuyor. Ancak meyve, temel sınıflandırma olarak beyaz, kırmızı ve karadut olmak üzere üç türe ayrılıyor. Üç dut çeşidinin de yetiştiği Türkiye’de, en çok üretim yapılan bölgeleri ise Doğu Anadolu ve Akdeniz oluşturuyor.

2. Dut Türkiye’de Nerede Yetişir?