Gluten Alerjisi veya İntoleransı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gluten Alerjisi veya İntoleransı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Tahıl mamulü içeren bazı ürünleri tükettikten sonra vücudunuzda birtakım sorunlar gözlemliyorsanız, gluten alerjiniz veya intoleransınız olabilir! Peki gluten alerjisi nedir ve belirtileri nelerdir? Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için sayfanın devamına göz atabilirsiniz!

Gluten alerjisi veya gluten intoleransı, mide ve bağırsak problemleri yaşayan insanların mutlaka aklına getirmesi gereken önemli bir sorun. Çölyak hastalığı bulunan veya gluten tüketiminden sonra rahatsızlık duyan kişilerin, bu içeriği barındıran ürünlerden uzak durması büyük önem taşıyor. Ayrıca glutenin, irritabl (huzursuz) bağırsak sendromuna sahip kişilerde de semptomları tetiklediği biliniyor.

Bu noktada, söz konusu sorunlardan mustarip kişilerin beslenmelerinde glutensiz alternatiflere yönelmesi gerekiyor. Nitekim glutensiz beslenme, alerjiye veya intoleransa bağlı olarak gelişen sorunları hafifletmek adına en kesin çözümü sunuyor. Üstelik sanıldığının aksine, glutensiz diyetlerde de sevilen lezzetlerden uzak kalmadan; doyasıya beslenmek mümkün!

1. Gluten İntoleransı veya Alerjisi Nedir?