Hindistan Cevizi Sütünün Özellikleri Nelerdir? Hindistan Cevizi Sütü ile Neler Yapılır?

Hindistan Cevizi Sütünün Özellikleri Nelerdir? Hindistan Cevizi Sütü ile Neler Yapılır?

 

Yoğun kıvamlı, eşsiz aromalı ve vegan beslenmesinin vazgeçilmezi… Evet, Hindistan cevizi sütünden bahsediyoruz!

Laktoz intoleransı, alerji veya vegan yaşam biçimi… Hayvansal sütler, kimi tüketici grupları için tüketilmemesi gereken veya tüketimi tercih edilmeyen bir besin çeşidini oluşturuyor. Bu noktada bitkisel kaynaklı sütlerden biri olan Hindistan cevizi sütü hem ideal hem de keyifli bir alternatif olarak, söz konusu kişilerin beslenmesinde yerini alıyor. Hafif, rahat ve lezzetli tüketimi ile Hindistan cevizi sütü, öğünlerin ve çeşitli tariflerin başrollerinden biri oluyor.

Hindistan cevizi sütünün elde edildiği Hindistan cevizi meyvesi, en çok Endonezya ve Sri Lanka gibi tropikal ülkelerde yetişiyor. Dünyada “coconut milk” olarak bilinen bu süt, meyvenin beyaz iç kısımlarından elde ediliyor. Hindistan cevizi meyvesinin değerli bileşenlerinin korunduğu Hindistan cevizi sütü, bu yönüyle pek çok faydaya sahip oluyor. Peki, Hindistan cevizi sütünün faydalarının neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

1. Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi sütü faydaları ile sıkça anılan bitkisel süt çeşitlerinden birini oluşturuyor. Bu faydalar ise elbette Hindistan cevizi meyvesinin kendisinden ileri geliyor. Meyvenin etli kısımlarının dövülmesiyle elde edilen bu süt, son derece besleyici bir içeriğe sahip oluyor. Bunun dışında Hindistan cevizi sütünün faydaları genel olarak şu şekilde biliniyor:

  • İçerdiği B grubu vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, bakır, çinko ve selenyum ile vücudun günlük ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin bitkisel yolla alınmasına katkıda bulunuyor.
  • Ağırlıklı olarak orta zincirli yağ asitleri (MCT) barındırdığı için vücutta kolayca enerjiye dönüştürülebiliyor.
  • Laktoz içermediği için rahatlıkla sindirilebiliyor. 
  • Vegan bir süt çeşidi olması dolayısıyla hayvansal süt tüketmeyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
  • Çapraz bulaşma riski olmadan üretildiğinde doğal glutensiz yapısını koruyor. Böylece çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından güvenle tüketilebiliyor.

Editörün Önerisi: Wefood Organik Hindistan Cevizi Sütü, Sri Lanka’dan ithal edilen organik sertifikalı birinci kalite Hindistan cevizi meyvelerinden elde ediliyor. Yüksek besin değerine sahip, hijyenik ve çapraz bulaşma riski barındırmayan glutensiz içeriğiyle Wefood Organik Hindistan Cevizi Sütü; özel teneke kutusunda lezzetini keşfetmenizi bekliyor!

2. Hindistan Cevizi Sütü ile Neler Yapılabilir?