Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ihlamur Çayının Özellikleri!

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ihlamur Çayının Özellikleri!

 

Lezzetli aroması ve hoş kokusu ile en sevilen bitki çaylarından biri olan ıhlamurun, muhtemelen henüz bilmediğiniz pek çok faydası bulunuyor! Peki, öğrenmeye ne dersiniz?

Neredeyse herkesin en sevdiği bitki çaylarından biri olan ıhlamur, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi! Peki, ıhlamur neden bu kadar seviliyor dersiniz? Lezzeti ve mis kokusu bir yana, içerdiği vitamin ve mineraller sebebiyle de ıhlamur sıklıkla tercih edilen bitkilerden biri. A ve C vitaminleri ile zengin antioksidan özelliğe sahip olan bu bitki; aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller ile de hem faydalı bir tüketim sağlıyor hem de oldukça seviliyor.

Ihlamur çayının az önce saydığımız şekilde güçlü bir içeriğe sahip olması için atalık tohumlarla yetiştirilmesi, hijyenik koşullarda ve doğal yöntemlerle kurutulmuş olması büyük önem taşıyor. Bu şartlarda yetiştirilen ıhlamur bitkisi, zengin içeriği sebebiyle faydalanabileceğiniz pek çok özelliğe sahip oluyor. Gelin, ıhlamur çayının faydalarına birlikte bakalım!

1. Ihlamur Çayının 5 Faydası

Ihlamur çayı, içeriğinden kokusuna kadar çeşitli faydalar sağlayabilen çok yönlü bir bitki çayı. Soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı zengin içeriğinden yararlanılan ıhlamur çayı, kokusu ile de stres hafifleten bir etkiye sahip olabiliyor. Fakat ıhlamur çayının faydaları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Ihlamur çayı, genel olarak aşağıdaki özellikleri ile biliniyor:

1.1. Bağışıklık Sisteminin Normal Fonksiyonunu Korumaya Yardımcı Oluyor

Ihlamur çayı, sahip olduğu güçlü içeriği ile boğaz ağrısı, öksürük, nezle gibi durumlarda vücudun ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak adına tüketilebiliyor. Bunun yanı sıra toksik maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırıcı bir etkiye de sahip olan ıhlamur çayı, terlemeye yardımcı bir destek olarak da kullanılabiliyor. 

1.2. Stres ve Kaygının Azalmasında Etkili Oluyor

Hem tadı hem de kokusu ile sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki sağlayan ıhlamur çayı ruh halinin daha dengeli bir hale kavuşmasına yardımcı oluyor. Ihlamur çayının rahatlatma sağlayan özelliği, kişide hem fiziksel hem ruhsal olarak hissedilebiliyor.

1.3. Sindirim Sisteminin Düzenlenmesine Yardımcı Oluyor

Ihlamur çayı, antispazmodik (spazm giderici) özelliğe sahip bir bitki çayı olmasından dolayı mide kramplarının azalmasına, hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide rahatsızlıklarının geçici olarak hafiflemesine yardımcı olabiliyor.

1.4. Boğazda Oluşan Tahriş Hissinin Hafiflemesine Fayda Sağlıyor

Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir bitki çayı olan ıhlamur çayı, ılık şekilde tüketildiğinde boğazda oluşan tahriş hissinin ve hastalıklar dolayısıyla solunum yollarında oluşan yorgunlukların azaltılmasına yardımcı oluyor.

1.5. Rahat Bir Uyku için Tercih Ediliyor

Ihlamur çayı, rahatlatıcı bir etkiye sahip olması dolayısıyla uyku bozukluklarının düzene girmesi için tercih edilen çaylar arasında yer alıyor. Uykuya geçişi kolaylaştıran ıhlamur çayı, daha rahat ve deliksiz bir uyku deneyimi için de sıklıkla tercih ediliyor.

Peki, siz de ıhlamur çayının tüm bu özelliklerinden faydalanmak ister misiniz? Bunun için tercihiniz; GDO’suz tohumlarla ve zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilmiş, mevsiminde toplanmış ve hijyenik koşullarda doğal bir şekilde kurutulmuş ıhlamurlardan yana olabilir. Wefood Organik Ihlamur ise tam da bu özellikleri karşılıyor. Öyleyse şimdi, bu doğallıkla tanışma zamanı!  

*Bu sayfada verilen bilgiler herhangi bir tıbbi uyarı veya öneri niteliği taşımamaktadır. Ihlamur çayı tüketmeden önce doğru bilgi ve tüketim şekli için mutlaka hekiminize danışmalısınız.

 

Kaynakça:

1. WebMD -  Health Benefits of Linden Tea

2. PeaceHealth -  Health Information Library

Etiketler: Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir? İşte Ihlamur Çayının Özellikleri!
Mart 21, 2022
Listeye dön