Kakao Yağı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kakao Yağı Hakkında En Çok Merak Edilenler

 

 

Yoğun aroması, mis kokusu ve ciltte bıraktığı yumuşacık dokusuyla kakao yağı, gerek gıda gerekse de kozmetik sektörleri için vazgeçilmez doğal kaynaklardan biri… Peki, bu özelliklerinin yanı sıra kakao yağı faydaları ile sizin günlük yaşamınıza neler katabilir dersiniz?

Kakao yağı, meyve kökenli bitkisel yağlar içerisinde uzun yıllardır yaygın olarak bilinen örnekler arasında yer alıyor. Saf haldeyken oldukça yoğun bir yapıda olan bu yağ çeşidi, ağırlıklı olarak cilt bronzlaştırıcı etkisiyle kendisinden söz ettiriyor. Fakat kakao yağının kullanım alanları, elbette bununla sınırlı kalmıyor. Çikolata yapımı başta olmak üzere gıda sektöründe de geniş bir kullanım alanına sahip olan kakao yağı; ayrıca saç, cilt ve tırnak bakım uygulamalarında da deyim yerindeyse mucizeler yaratıyor. Haydi, öyleyse bu değerli yağı çok daha yakından tanıyalım!

 

 

1. Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağı, tropikal kakao meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen bitkisel bir katı yağ çeşidini oluşturuyor. Oda sıcaklığında sarımtırak bej renge sahip olan kakao yağı, kokusu itibarıyla ise tıpkı çikolataya benziyor. Ürün, ortalama 35 dereceden daha düşük sıcaklıkta tutulduğunda hızlı bir şekilde margarinden daha yoğun bir kıvam alıyor. Bu nedenle kullanımı görece zor olabilen kakao yağı, kaşık vb. bir gereç ile alındıktan sonra vücut sıcaklığında ise kolayca eriyor.

2. Kakao Yağı Nasıl Elde Edilir?