Keçiboynuzu Pekmezi ve Soğuk Sıkım Keçiboynuzu Özünün Farkı Nedir?

Keçiboynuzu Pekmezi ve Keçiboynuzu Özünün Farkı Nedir?

 

Keçiboynuzu pekmezi, binbir derde çözüm sunan geleneksel ve doğal bir reçete olarak hemen her evin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki, aynı meyveden yapılmasına rağmen soğuk sıkım keçiboynuzu özünün, aslında daha yüksek besin değerine sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Verimli toprakları ve eşsiz coğrafi konumuyla Anadolu, tüm dünyada rağbet gören özel ve sınırsız bir bitki çeşitliliğine sahip. Bunlar arasında yer alan en değerli bitkilerden biri de elbette, keçiboynuzu meyvesi… Akdeniz iklimine has bir meyve olan keçiboynuzu, içerdiği yoğun bileşenlerle, vücuttaki çeşitli sorunlar için kullanılan en köklü çözüm yollarından biri olarak biliniyor. 

Keçiboynuzu meyvesi, daha pratik ve uzun ömürlü bir tüketim sağlamak adına Anadolu’da ağırlıklı olarak pekmez üretiminde kullanılıyor. Üretim yöntemlerinin çeşitlenmesi sayesinde son yıllarda popülerleşen soğuk sıkım keçiboynuzu özü ise, daha yüksek besin değeri ile keçiboynuzu pekmezine güçlü bir rakip oluyor. Bakalım, iki ürün arasındaki bu önemli farkın nedeni ne?

1. Keçiboynuzu Nedir?

Keçiboynuzu (harnup), yoğun tatlılığa sahip sert bir bakla türünü oluşturuyor. Ağaçta yetiştiği için meyve sınıfında değerlendirilen bu bitki, olgunlaşma öncesi fasulyeye benzer yeşil bir görünüme sahip oluyor. Olgunlaştığında ise kızılımsı-kahverengi bir renk alan keçiboynuzu, toplandıktan sonra bir müddet bekletilmesinin ardından direkt olarak tüketilebiliyor.

2. Keçiboynuzu Nerede Yetişir?