Oil Pulling (Yağ Çekme) İşlemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oil Pulling (Yağ Çekme) İşlemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Koruyucu ve tamamlayıcı bir alternatif tedavi olarak yüzyıllardır uygulanan oil pulling (ağza yağ çekme) yöntemi, çoklu faydalarından dolayı son yıllarda yeniden popüler hale gelmeye başladı. Peki, bu basit ama etkili yöntem hakkında siz neler biliyorsunuz?

Farkında mısınız? Bitkiler, bilinen tarihin başlangıcından bu yana insanlığı hemen her alanda koruyup kolluyor. Nitekim barınak malzemesinden yiyeceğe, alet edevat yapımından en kadim tedavi yöntemlerine kadar… Özellikle konu sağlık uygulamaları olunca, en ileri bilimsel keşifler dahi doğal bitkisel çözümlerin aslında ne denli önemli olduğunu tekrar tekrar ortaya koyuyor. Bunun günümüzdeki en dikkat çekici örneklerinden biri de oil pulling (ağza yağ çekme) yöntemi! 

Hindistan cevizi yağı başta olmak üzere çeşitli bitkisel yağlarla yapılabilen oil pulling, Asya’da hala uygulanan en yaygın Ayurveda teknikleri arasında yer alıyor. Haydi, bu köklü ve bir o kadar da popüler yönteme daha yakından göz atalım!

1. Oil Pulling Ne Demek, Sözlük Anlamı Nedir?

Oil Pulling, İngilizce bir kelime grubu olup Türkçe’ye direkt olarak çevrildiğinde “yağ çekme” anlamına geliyor. Kavramsal olarak ise ağza bir miktar yağ alınarak gargaraya benzer bir uygulama yapılmasını ifade ediyor. Bu bağlamda oil pulling’in tam karşılığını “ağza yağ çekme” olarak açıklamak mümkün.

2. Oil Pulling Nedir?

Oil pulling (ağza yağ çekme), Ayurvedik bir tedavi biçimi olup geleneksel anlamda ağız hijyenini ve beden zindeliğini koruma amacını taşıyor. Söz konusu yöntem, Hindistan’ın kutsal alternatif tıp kitabı olan Ayurveda’da vücuttaki çeşitli sorunların giderilmesi amacıyla da öneriliyor. Buna göre ağza yağ çekme (oil pulling) yöntemi, metinlerde “Kavala Graha” ve “Gandusha” olmak üzere ikiye ayrılıyor. En temel haliyle;

  • Kavala Graha, az miktarda yağ ile diş ve diş eti temizleme amacıyla yapılıyor.
  • Gandusha, ağız dolusu yağ ile uzun süreli gargara yapmayı ifade ediyor.  

Ancak her iki uygulamadan da fayda alınabilmesi adına, bitkisel ve katkısız yağ çeşitlerinin tercih edilmesi büyük bir önem taşıyor.

3. Oil Pulling Hangi Yağlarla Yapılır?