Hindistan Cevizi Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Pek çok kişi tarafından genellikle hoş aroması ile tanınan Hindistan cevizi yağı, geniş kullanım alanı ile sizi bir hayli şaşırtacak!

Çok sevilen egzotik lezzetler arasında sıkça adı geçen Hindistan cevizi gerek tek başına tüketildiğinde gerekse de tariflere ilave edildiğinde damaklarda nefis bir tat bırakmayı başarıyor. Taze meyve haliyle ya da kurutulup öğütülmüş bir ek malzeme olarak sıklıkla kullanılan bu meyvenin, içerisinde bulunan süt kısmı da çoğu kişinin aşina olduğu lezzetler arasında yer alıyor.

Fakat bir de bu meyveden elde edilen yağ var ki faydaları saymakla bitmiyor. Üstelik Hindistan cevizi yağının faydaları, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm alanlar için geçerli! Peki, bu yağın muhtemelen daha önce duymadığınız kullanım şekillerini öğrenmek için öncelikle onu daha yakından tanımaya ne dersiniz?   

1. Hindistan Cevizi Yağı Nedir? 

 

Hindistan cevizi yağı; tropikal iklim kuşağında yetişen palmiye türü cocos nucifera isimli bir ağacın meyvesinden elde edilen organik bir yağ çeşidini oluşturuyor. Bu yağın üretiminde kaynatma, ayrıştırma ve presleme olmak üzere üç farklı yöntem kullanılabiliyor. Fakat yağın içeriğinde doğal olarak bulunan faydalı bileşenlerin korunabilmesi adına en etkili yöntem soğuk sıkım ile üretim oluyor.

2. Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Üretilir?