Selenyum Nedir? Selenyum İçeren Besinler

Selenyum Nedir? Selenyum İçeren Besinler

 

 

Minerallerin insan yaşamı için önemi bir hayli fazla! Peki, ideal bir yaşam sürmek için olmazsa olmaz bir noktada konumlanan selenyum minerali hakkında neler biliyorsunuz?

Vücut direncinin ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi adına vücuttaki sistemlerin ihtiyaç duyduğu bazı bileşenler bulunuyor. Tahmin edilebileceği üzere, birçok mineral çeşidi bu noktada büyük öneme sahip. Vücudun ihtiyaç duyduğu eser minerallerden biri olan selenyum da bu noktada günlük beslenmede mutlaka alınması gereken başlıca mikro besinler arasında yer alıyor. Çünkü bu mineral, vücutta gerekli olan enerjinin üretilebilmesi adına olmazsa olmaz bir yerde konumlanıyor.

Vücutta eksik olması halinde birçok probleme kapı aralayan selenyum, fazla tüketiminde ise vücutta toksik etki yaratabiliyor. Esasında tam da bu nedenle “eser elementler” arasında bulunuyor. Peki, vücuttaki miktarı düzenli olarak kontrol edilmesi gereken selenyum hangi besinlerde bulunur? Selenyum eksikliğinde neler olur? Sizi daha fazla bekletmeden açıklayalım!

1. Selenyum Nedir?

Selenyum, “selenoproteinler” adı verilen enzimlerin ve proteinlerin temel bileşenlerinden birini oluşturuyor. DNA yapmaya yardımcı olan, hücre hasarına ve dış tehditlere karşı koruma sağlayan selenoproteinler, vücuttaki tüm sistemler için büyük önem arz ediyor. Selenyum, birçok enzimin yapısına kofaktör olarak katılıyor. Peki, sizce selenyum bu yönüyle ne işe yarıyor olabilir?

2. Selenyum Ne İşe Yarar?

Selenyum, tekrar vurgulamak gerekirse vücuttaki her bir sistemin ideal işleyişini korumaya yardımcı oluyor. Bozok Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, enzimlerin yapısına kofaktör olarak katılan selenyumun tiroid hormon mekanizmasının olağan fonksiyonlarını korumak, immün sistemi düzenlenmek ve antioksidan enzim savunmasını sağlamak gibi birçok olayda rol oynadığı paylaşılıyor. Bunun yanı sıra selenyum,

  • Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı oluyor. Oksidatif stresin azalmasına ve dengede tutulmasına katkıda bulunuyor.
  • Kardiyovasküler sisteminin olağan fonksiyonlarını sürdürmeye destek oluyor.
  • Beynin ideal işlevlerini korumaya katkıda bulunuyor.

3. Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?