Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Spor yapmak için hazırsınız! Peki, spor öncesi beslenme konusunu yeterince önemsiyor musunuz?

Kaliteli bir yaşam için dengeli beslenmenin ve spor yapmanın önemi herkes tarafından biliniyor. Özellikle spor, iyi beslenmenin yanında düzenli bir egzersiz programıyla kişilerin yaşam standardını önemli derecede yükselten bir etkiye sahip oluyor. Fiziksel görünümü iyileştirmesinin yanında vücut sağlığı için de olmazsa olmaz olan bu aktivite, pek çok yönden disiplin gerektiriyor. Elbette beslenme de buna dahil!

Spor ve beslenme söz konusu olduğunda, en çok merak edilen konulardan biri de spor öncesi nasıl beslenilmesi gerektiği oluyor. Nitekim spor öncesi beslenme, kas kütlesinin korunması ve artırılması ile yağ yakımının desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyor. Peki, spordan önce ne yenir? Antrenman öncesi beslenme nasıl olmalıdır? Gelin, birlikte bakalım!

1. Spor Öncesi Beslenme Neden Önemli?

Spor yapan herkesin performanslarını geliştirmek ve bu eylemden en iyi verimi almak istediklerini söylesek yanılmayız, öyle değil mi? İşte antrenman öncesi beslenme de tüm bunların gerçekleşmesi adına büyük bir önem taşıyor. Spor öncesi doğru beslenme, sporcuların performansını en üst noktaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Ayrıca spor esnasında yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, kas zayıflığı ve bulanık görme gibi bazı durumların da önüne geçiyor. 

Kas hasarı riskini önlemek ve kas kütlesini artırmak, antrenman öncesi beslenmenin diğer önemli amaçlarından oluyor. Özellikle kilo vermek isteyenler için spor öncesi doğru besinlerin tüketilmesiyle yağ yakımını hızlandırmak da mümkün olabiliyor. Egzersiz öncesi beslenme, tüm bunlar sebebiyle büyük bir öneme sahip oluyor.

2. Spor Öncesi Neler Yenir?